Ulusal güreşci Taha Akgül: Annem bana paça çorbası ile bakıyor

İstanbul’da geçen 28 Aralık’ta Yaşar Doğu Güreş Turnuvası ve Avrupa Şampiyonası hazırlıkları sırasında idmanda sakatlanan ve sol kol köprücük kemiğini tutan bağ dokusunda kopma belirlenen Taha Akgül, operasyonun akabinde süren tedavi süreciyle ilgili konuştu. Sakatlığı sonrasında ailesinin daima yanında olduğunu vurgulayan Akgül, “Antrenman yapmadığım için aslında paça çorbası filan ağır da geliyordu lakin mecbur yemek zorundaydım. Biraz kendime güzel baktım. Bilhassa değerli olan o 1 aylık süreci düzgün bir halde tamamladım. Denetimlerim de uygun geçti. Fizik tedavi süreci de âlâ bir formda gidiyor” diye konuştu.

“PSİKOLOJİK TRAVMAYI YENMEM LAZIM”

Taha Akgül, 1,5 aylık rehabilitasyon devri olacağını belirterek, “O süreçte de omzumu en âlâ formda güçlendirip, idmanlara başlayıp birinci başta bu ruhsal travmayı yenmem lazım. Zira ben rakiplerin altına giren, orada çaba eden bir beşerim. Ağır rakiplerle güreşiyorum. Tekrar omzumun mümkün bir travmada Allah göstermesin olimpiyatlara gidebilir, bu da ruhsal manada biraz beni etkileyecek. Bunu da omzum ne kadar güçlü olursa o kadar çabuk yenebileceğimi düşünüyorum. İnşallah 2020 Tokyo Olimpiyatları’na gidebildiğim en düzgün performansla gitmeye çalışacağım” dedi.

“ANNEM HER SAKATLIĞIMDA YARAMI SARDI”

“Bütün atletler için aile çok önemlidir” diyen Akgül, “Benim küçüklüğümden beri annem sağ olsun her sakatlığımda yaramı sardı. Meskene geliriz, konutta bakan yeniden annemiz olur. Küçükken de kolum kırılmıştı, meskende tekrar annem bakmıştı. Artık de yeniden birebir, hiçbir şey değişmedi. Sakatlandık, yeniden geldik konutumuza. Kıyafetime kadar annem giydirdi. Omuzumu hiç kullanamadığım için o devri annemin sayesinde aştık. Onların bizde emekleri çok. Allah onların yokluklarını göstermesin” sözlerini kullandı.

TAHA AKGÜL: GEREKİRSE GÜNDE 7-8 SAAT ÇALIŞACAĞIM

Kendisinden her vakit altın madalya beklendiğini anlatan Taha Akgül, şunları kaydetti:

“Özellikle toplumsal medyadan sakatlığımı paylaşınca o kadar çok arayan, dua eden oldu ki, hâlâ da o denli. Son vakitlerde toplumsal medyadan artık kendimi geri çektim. Artık tam manasıyla sakatlığıma odaklandım ve olimpiyata odaklandım. O süreçte de tahminen bana ruhsal olarak yarar sağlayacağını düşünüyorum. Zira 10 yıldır Avrupa, dünya, olimpiyat güreşiyorum, çok ağır psikolojilerden ve şampiyonalardan geçtik. Birinci kere 6 aylık bir devri karşılaşma yapmadan geçireceğim. Tahminen ben olimpiyatta bunun yararını göreceğimi, baş olarak rahat gideceğimi düşünüyorum. Bir de kimseye bir şey kanıtlamak zorunda değilim. Ben oraya gittiğimde yeniden başta ülkem için, daha sonra ailemiz ve kendim için çaba edeceğim. Sonuçta olimpiyat şampiyonu olan bir şahısım, Allah olmayan arkadaşlarımıza da nasip etsin. Olabildiğince çok çalışacağım. Gerekirse, günde 5 saat çalışıyorsam, 7-8 saatlere çıkaracağım. Yemeğimi, her şeyime buna nazaran ayarlayacağım. Toparlayacağım, ben o inançta bir beşerim.”

“SİVASSPOR İÇİN O SENE BU SENE OLABİLİR”

Koyu bir Sivasspor taraftarı olduğunu lisana getiren ulusal güreşçi, “Bu sene çok heyecanlıyız. Ben 2007-2008 döneminde da tribündeydim kardeşimle bir arada. Her maç tribündeydik, o rekor soğuk olduğu gün bile oradaydık, meskene güç gittik yürüyerek. Biz o derece fanatiktik. Çok büyük dayanağımız var, hiçbir maçımızı kaçırmıyorum. Bilhassa şu tedavi sürecinde meskende olduğum için hiçbir maçı, transfer haberini, yorumu kaçırmıyorum. Ekibimizin yanındayız, hoş genç bir takımımız var. Kaybetseler de yüreği ile oynayan, son ana kadar çaba eden bir grup var. Bu sene tahminen o sene olabilir, ihtimali var. Takımımız kısıtlı ancak alana çıkan herkes yüreğini ortaya koyuyor. Şampiyon olursak ben de giderim kutlamalara” biçiminde konuştu.

ANNE GÜLBAHAR AKGÜL: ET YEMEKLERİNİ SEVİYOR

Şampiyon güreşçinin annesi Gülbahar Akgül ise oğlunun yemesi içmesi ile özel ilgilendiğini belirterek, “Çok üzüldük, onun olimpiyat yılı. Toparlanır inşallah. Et çeşidi yemekleri daha çok seviyor Taha. Kendisi giyinmeye başladı. Dün kendi giyinmişti, bugün de kendi giyindi. Yavaş yavaş düzeliyor” diye konuştu.

BABA RECEP AKGÜL: SAKATLIĞI DUYUNCA DÜNYAMIZ KARARDI

Ulusal atletin babası Recep Akgül, oğlunun durumunun güzele gittiğini söyledi. Baba Akgül, “Avrupa Şampiyonası öncesi Yaşar Doğu Turnuvası’nda bir sakatlık yaşadı. Ben de o gün tesadüf aramıştım. O da ‘Baba sakatlık geçirdim, omzumdaki bağlarda kopma oldu’ dedi. Dünyamız karardı. Allah’a çok şükür, 1 ay oldu bu süreçte bayağı bir gelişme oldu. Kendini toparladı, düzgüne hakikat gidiyor. İnşallah daha da güzel olacak” dedi.

Yorum bırakın