Ulusal güreşçi Buse Tosun sakat gittiği Dünya Kupası’nda ikincilik elde etti

Sırbistan’da düzenlenen Dünya Kupası’nda gümüş madalya kazanan ulusal güreşçi Buse Tosun, elde ettiği muvaffakiyete giden yolda yaşadıklarını anlattı.

Buse Tosun, Sırbistan’ın başşehri Belgrad’da gerçekleştirilen tertipte, bayanlar 72 kilo finalinde uğraş etme başarısı gösterdi. Bulgar rakibi Yuliana Vasileva Yaneva’ya mağlup olan ulusal atlet, gümüş madalya aldı.

Elde ettiği muvaffakiyetin akabinde Yalova’ya dönen Buse Tosun, hazırlıklarını 90. Yıl Spor Salonu’nda yaptığı idmanlarla sürdürüyor.

Buse Tosun, AA muhabirine, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri kapsamında egzersiz yapamayınca Dünya Kupası’na gereğince hazırlanamadığını söyledi.

İdman yetersizliğinin dışında değerli bir sakatlık da yaşadığını aktaran ulusal güreşçi, şöyle devam etti:

“Yaklaşık 6 ay evvel omzumdan bir ameliyat geçirdim. Karşılaşmalara katılmadan bir hafta evvel de dizimdeki yan bağlarda esneme olmuştu. Ben de MR çekimine gitmedim. Zira önemli bir problem olduğunu hissetmiştim. Karşılaşmalara o biçimde katıldım ve hoş bir sonuç elde ettiğimi düşünüyorum. Bayanlarda birinci sefer yapılan Ferdi Dünya Kupası bizim için kaliteli bir tertipti. Bütün olimpiyat, Avrupa ve dünya şampiyonları vardı.”

Amacı Tokyo 2020’de altın madalya

Bayan Güreş Ulusal Grubu olarak hoş başarılara imza attıklarına inandığını tabir eden Buse Tosun, amaçlarının 2020 Tokyo Olimpiyatları’nda altın madalya kazanmak olduğunu vurguladı.

Olimpiyatlar için hazırlıklarını sürdürdüğünü lisana getiren Buse Tosun, “Hedefim olimpiyatta altın madalya kazanmak. Olimpiyatlar için 68 kiloda gayret ediyorum. Olimpiyatlardan sonra gayem büyüklerde Avrupa ve dünya şampiyonluğunu elde etmek. Bunu 23 yaş altında ülkeme daha evvel kazandırmıştım.” tabirlerini kullandı.

Daha evvel yıldızlar, gençler ve büyüklerde madalyalar kazanan Buse Tosun, gençlerde 4 sefer Avrupa şampiyonluğu, dünya ve Avrupa ikincilikleri elde ettiğini hatırlattı.

Buse Tosun ayrıyeten, Türkiye’de 23 yaş altı kategorisinde yalnızca iki şahsa ilişkin Avrupa ve dünya şampiyonluğuna sahip olduğunu kelamlarına ekledi.

Yorum bırakın