Türkiye Güreş Federasyonu’ndan Koca Yusuf açıklaması!

Sivas’ın Zara ilçesinde ziyaretlerde bulunan Aydın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Koca Yusuf” ismiyle bilinen, efsanevi Türk güreşçi Yusuf İsmail’in naaşının Portekiz’de olduğu argümanına ait bir komite kurduklarını ve teyit edilmesi halinde, cenazesinin Türkiye’ye getirileceğini belirtti.

Kırkpınar başpehlivanının cenazesinin Portekiz’in Azor Adaları’nda bir kilise bahçesinde olduğu tezine yönelik değerlendirmede bulunan Aydın, “Söz konusu Koca Yusuf olunca federasyon olarak kayıtsız kalmamız mümkün değil. Kurul kurduk, pazartesi günü Ankara’da federasyon binasında bu hususla ilgili toplantı yapacağız. Mezarı tespit edersek gayemiz naaşını ülkemize getirmek. Avrupa’da, dünyada sırtı yere gelmeyen efsane şampiyon Koca Yusuf’u hak ettiği yere, memleketine getirmek istiyoruz.” diye konuştu.

Naaşa ulaşamamaları durumunda alternatif düşündüklerini de aktaran Aydın, şunları kaydetti:

“Çalışmalarımız sonucunda bir sonuca varamaz, naaşa ulaşamazsak Koca Yusuf ismine temsili bir mezarın uygun olacağını düşünüyorum. Bu sayede Koca Yusuf’u unutmamış, unutturmamış oluruz. Pazartesi yapacağımız toplantıyla yol haritamızı belirleyeceğiz. Her şeyi komitedeki arkadaşlarımızla belirleyeceğiz, birlikte karar vereceğiz. Geminin batmasından sonra 20 ceset Azor Adaları’nda kıyıya vuruyor, cesetlerin içerisinde en iri gövdeli olan Koca Yusuf olarak sav ediliyor. Azor Adaları’nda bir kilisenin bahçesinde olduğu tezi var. Gerekli izinlerimizi alarak ülkemize getirmeyi düşünüyoruz. Şu an işin başındayız.”

Yorum bırakın