Taha Akgül sürpriz maksadını açıkladı! “Kırkpınar başpehlivanlığı”

Avrupa, dünya ve olimpiyat şampiyonu ulusal atlet Taha Akgül, Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde de şampiyonluğa ulaşarak tarihe geçmeyi hedefliyor. Ulusal güreşçi Taha Akgül, bundan sonraki gayelerine ait açıklamalarda bulundu.

Ulusal kadro kampında omzundan önemli bir sakatlık geçiren Taha, yeni tip corona virüsü (Covid-19) salgını nedeniyle tedavi sürecinin yarıda kaldığını belirterek, “Omzum tam güzelleşmedi. Kaslarımı güçlendirdim lakin omzumdaki ağrım hala devam ediyor, koşulara başlayamadım. Güçlendirme hareketleri yapabiliyorum lakin koşarken hassasiyet, bir ağrı var. Şimdi daha onu aşamadım fakat bu süreç de geçecek, bunun bir vakti var. Zira orada bağlar koptu, tendonlar yaralandı, kemik yerinden çıktı… Olağan bunun güzelleşmesi biraz vakit alacak” sözlerini kullandı.

“Olimpiyatların ertelenmesi bana çok büyük moral oldu” diyen ulusal güreşçi, şöyle devam etti:

Tarihte birinci sefer bir ertelenme durumu oldu. Natürel dünya ve ülkemiz için çok makus bir durumla karşı karşıyayız. Fakat olimpiyatların ertelenmesinin benim için yeterli olduğunu düşünüyorum. Rehavete kapılmadan 2021 yılında yapılacak Tokyo Olimpiyatları için çalışmaya devam edeceğiz. Ertelendi ancak maksatlar değişmedi. ‘Ertelendi, çok yeterli hazırlanacağım’ diye rehavete de kapılmayacağım, temkinli olacağım. Omzumu en düzgün biçimde güçlendirip hem ruhsal hem de fizikî olarak inşallah 2021 yılında olimpiyatlara en güzel formda hazır olacağım. Gayemiz tekrar altın madalya olacak.

Taha, güreşi bıraktıktan sonraki gayesiyle ilgili soruya “Tabii bunlar ortasında tekrar spora hizmet etmek de olacak. Zira kendimi geliştirmiş bir sportmen olarak büyüklerimiz misyon verdiği sürece spora hizmet etmek isterim. Bunu vakit gösterecek” cevabını verdi.

“Şu anki hedeflerim yeni şampiyonluklar, yeni rekorlar” diyen Taha, “Olabildiğince ülkemin bayrağını göndere çektirmeye çalışacağım. Şu anki tek maksadım o. Maddi, manevi hiçbir beklentim yok. Yalnızca tek maksadım sportif meslek. Ondan sonra da yeniden sporun içerisinde olurum diye varsayım ediyorum” formunda görüş belirtti.

“ORADA ALTIN MADALYA MAKSADIM VAR”

Mesleği başarılarla dolu olan 29 yaşındaki Taha, “Keşke şunu da yapsaydım diyebileceğim bir Kırkpınar var. Orada altın madalya amacım var. İnşallah onu da alırsam… Avrupa, dünya ve olimpiyat şampiyonu olup, kemeri alan kimse yok. İnşallah bunu başarmak istiyorum” diye konuştu.

“ÇOK BAŞARILI BİR KUŞAĞIMIZ VAR”

Taha Akgül, Türk güreşinin corona virüsü nedeniyle bir yıl ertelenen 2020 Tokyo Olimpiyatları’nda başarılı olacağına inandığını lisana getirdi. Güreş branşının her olimpiyatlarda olduğu üzere üzerine düşeni Rio 2016’da da yaptığına işaret eden ulusal sportmen, şunları kaydetti:

Rio Olimpiyatları’nda 8 madalyanın 5’i güreşten geldi. Tek altın madalya da bana nasip oldu. İnşallah Tokyo Olimpiyatları da hoş geçecek. Bilhassa Hür Ulusal Ekibimiz ismine çok ümitliyim. Özgür ekibinin 2 ya da 3 madalya alabileceğini düşünüyorum. Çok başarılı bir neslimiz var. 8-9 yıldır çok süratli bir gelişim gösteren, her katıldığı turnuvalarda, şampiyonalarda başarılı olan bir ekibimiz var. İnşallah bunun meyvesini olimpiyatlarda alacağız.

PETRIASHVILI İLE ORTALARINDAKİ REKABET

Özgür tarz 125 kiloda gayret eden Taha, Gürcü rakibi Geno Petriashvili ile ortalarındaki rekabete ait de değerlendirmelerde bulundu. Ortalarında uygun bir rekabetin bulunduğunu belirten Taha, “Son 2-3 şampiyonadır Avrupa şampiyonalarında ben, dünya şampiyonalarında o galip geldi. Kış dönemlerinde ben daha hazır oluyorum, bunun bilincindeyim. Kış aylarında daha hazır bir biçimde karşılaşmalara gidiyorum. Yaz ayları biraz bana yaramıyor. Lakin aslında karşılaşmalara bakarsak ben daima farklı biçimde yendim, rakibim son saniyelerde dramatik bir biçimde bana galibiyet sağladı. Bu manada çok şanssız olduğumu düşünüyorum. Çok dramatik yenilgiler aldım, iki dünya şampiyonluğunu son 10 saniye kala öndeyken verdim. Şu an 4 dünya şampiyonluğum olabilirdi” formunda konuştu.

Ulusal güreşçi, sporda bunların olacağını lisana getirerek, şunları söyledi:

Siz zannetmeyin ki Gürcü rakibim olmasaydı çok rahat şampiyon olacaktım, tüm maçlarım kolay geçecekti. Elbette yeniden rakiplerim olacaktı, o olmasaydı öbür bir rakibim dünyada bana rekabet gösterecekti. Herkesin dünyada düzgün rakipleri var, benim de güzel rakiplerim var ancak hiç farketmiyor, amacım büsbütün Tokyo’daki altın madalya. O yüzden bu şuurla çalışıyorum, rakip gözetmeksizin tüm rakiplerime tıpkı hassasiyetle, ciddiyetle hazırlanıyorum.

Olimpiyat şampiyonu Taha Akgül, corona virüsü nedeniyle “Evde kal hareketiz kalma” daveti da yapmayı ihmal etmedi.

Yorum bırakın