“Romanya’da tarihe tanıklık ettik”

Türkiye Güreş Federasyonu Lideri Musa Aydın, Avrupa Güreş Şampiyonası’nda elde edilen başarılı sonuçlara ait “Resmen tarihe tanıklık ettik. İstiklal Marşı’mızı Romanya’da 6 defa dinlettik. Ulusal marşımızı tüm Avrupa’ya ezberlettik.” sözlerini kullandı.

Türkiye Güreş Federasyonundan yapılan açıklamaya nazaran Romanya’nın başşehri Bükreş’te düzenlenen Avrupa Güreş Şampiyonasında 6 altın, 2 gümüş, 8 bronz olmak üzere 16 madalya kazanan güreş ulusal ekiplerinin 1949 yılından bu yana bir Avrupa şampiyonasında birinci sefer 6 altın madalya kazandığına vurgu yapıldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Federasyon Lideri Musa Aydın, vazifeye geldikleri günden bu yana her şampiyonada çıtayı daha da üst çıkarttıklarını belirtti.

Dağıstan’da 2018’de 5’i altın olmak üzere 13 madalya alındığını hatırlatan Aydın, “Bu yıl ise 1949 yılından bu yana birinci sefer bir Avrupa şampiyonasında 6 altın madalyanın sahibi olduk. Toplamda ise madalya sayımız 16’ya çıktı.” sözlerini kullandı.

Özgür, grekoromen ve bayanlarda birinci üçe giren tek ülkenin Türkiye olduğuna dikkati çeken Aydın, “Bu güreş ismine tarihi bir muvaffakiyet. Resmen tarihe tanıklık ettik. İstiklal Marşı’mızı Romanya’da 6 sefer dinlettik. Ulusal marşımızı tüm Avrupa’ya ezberlettik.” değerlendirmesinde bulundu.

“BAŞARININ SIRRI BİLİMSEL ÇALIŞMAK”

Muvaffakiyet için çok çalıştıklarını belirten Aydın, “Başarıyı yakalamak için her tarafıyla çalışmak gerekir. Şu an her grubumuzda fizyoterapist, psikolog, tabip, masör ve daha birçok çalışan var. Bunlar antrenörlerimizle daima olarak değerlendirmelerde bulunuyor.” formunda görüşlerini aktardı.

Atletlerin durumlarının anlık takip edildiğini lisana getiren Aydın, şöyle devam etti:

“Ayrıca bilhassa İstek, Taha ve Yasemin üzere ağır sıkletlerdeki güreşçilerimizin partner kasvetleri yıllardır bizleri olumsuz etkiliyordu. Bu sorunu de ortadan kaldırdık. Onlara yurt dışından partnerler getirdik. Avrupa şampiyonasındaki muvaffakiyetlerinin altında partner problemini çözmemiz de var.”

“ÇOK ŞANSLI BİR ÜLKEYİZ”

Şampiyonayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun yakından takip ettiğinine de değinen Aydın “Biz nitekim çok şanslı bir ülkeyiz. Sporu çok seven Cumhurbaşkanımız var. ” sözlerini kullandı.

Musa Aydın, şunları kaydetti:

“Ben hiçbir uluslarası şampiyonada karşılaşmaların akabinde atletini sıcağı sıcağına arayan bir Cumhurbaşkanı görmedim. Sayın Recep Tayyip Erdoğan her madalya alan güreşçimizi daha teri soğumadan aradı. Spor Bakanımız da şahsen Romanya’ya gelerek güreşçilerimize büyük dayanak verdi. Ayrıyeten Sayın Bakanımız tüm takımı makamında kabul etti. Ben hem Cumhurbaşkanımıza hem de Bakanımıza çok teşekkür ediyorum.”

Kazakistan’da 14-22 Eylül tarihlerinde düzenlenecek dünya şampiyonasının kıymetine de değinen Lider Musa Aydın, kelamlarını şöyle tamamladı:

“Artık tüm hazırlıklarımızı dünya şampiyonası için yapacağız. Bu şampiyonada birinci beşe giren ülkeler olimpiyat vizesi alacaklar. Hedefimiz dünya şampiyonasında tüm kotaları almak ve olimpiyatlara en güçlü takımımızla gitmek.”

Yorum bırakın