Özgür Güreş Ulusal Grubu yurda döndü

İtalya’nın başşehri Roma’da sona eren Avrupa Güreş Şampiyonası’nda çaba eden ve toplamda 9 madalya kazanan Hür Güreş Ulusal Grubu yurda döndü. Havalimanında çiçeklerle karşılanan kafiledeki atletler daha sonra 17.00’de Ankara’ya gitti.

Avrupa Güreş Şampiyonası’nda hür tarzda son gün ulusal güreşçiler Süleyman Karadeniz altın madalya, Soner Demirtaş ise bronz madalya kazandı. Türkiye, Roma’da grekoromen, özgür ve bayanlar kategorileri olmak üzere 1 altın, 3 gümüş ve 5 bronz madalya ile toplamda 9 madalya kazandı. Ekip halinde 95 puan toplayan Türkiye, böylelikle Rusya (186), Azerbaycan (116) ve Gürcistan’ın (95) akabinde 4’üncü sırada yer aldı.

Kafilede grup ile birlikte yer alan Türkiye Güreş Federasyonu (TGF) Lideri Musa Aydın, geçen yılki Avrupa Şampiyonası ile bu yılki şampiyona ortasında madalya sayısında düşüş olduğunu söz etti. Aydın, Roma’da düzenlenen şampiyonayı önemsemediklerini ve bir turnuva olarak gördüklerini söyledi.

“TOKYO’DA RIO’DAKİ BAŞARIMIZI DEVAM ETTİRMEK İSTİYORUZ”
12 kota alarak 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’na katılmak istediklerini belirten TGF Lideri Musa Aydın, “Geçen sene olağan bir Avrupa Şampiyonası’na nazaran hazırlanmıştık ve büyük muvaffakiyet imza atmıştık. Fakat bu yıl olimpiyatların arifesi olduğu ve kota maçları da yakın olduğu için doğrusu Avrupa Şampiyonası’nı bir turnuva olarak değerlendirdik. Zira olimpiyat gayemiz olduğu için Avrupa Şampiyonası’na özel bir hazırlık yapamazdık. Mart ayının üçüncü haftasında Macaristan’da yapılacak Avrupa kota ve nisan ayının sonunda Bulgaristan Sofya’da yapılacak dünya kota maçlarına hazırlanıyoruz. Burada en uygun kotaları alarak bayanlarda 4, grekoromende 4, özgürde 4 olmak üzere toplamda 12 kota alarak olimpiyatlara katılmak istiyoruz. 2016 Rio Olimpiyatları’nda ülkemizin kazandığı 8 madalyanın 5’ni güreşte kazanmıştık. 2020 Tokyo Olimpiyatları’nda birebir başarıyı devam ettirmek istiyoruz. Lakin öncelikli maksadımız Avrupa Şampiyonası değil kota şampiyonası ve hazırlıklarımızı buna nazaran yapıyoruz” sözlerini kullandı.

“HEDEFİMİZ 12 KOTA İLE OLİMPİYATLARA GİDEBİLMEK”
Geçen olimpiyatlara nazaran bu olimpiyatlar öncesi tüm sıkletlerde düşüş olduğunu tabir eden Musa Aydın, “Her sıklette 7 kota düşüşü oldu. Yani Rio Olimpiyatları’nda her sıklette 23 atlet yarışırken, 2020 Tokyo Olimpiyatları’nda 16 atlet yarışacak. Şu anda toplamda 2 grekoromen, 2 hür olmak üzere 4 kotamız var. Gayemiz 12 kota. Bunu sağlamak için bu kotaları almak için çalışmalarımızı ortaya koyuyoruz. İstek ettiğimiz kotaları alıp en hoş formda Tokyo Olimpiyatları’na katılıp ülkemizi temsil ederiz” diye konuştu.

Yorum bırakın