Musa Aydın: Gayemiz 4 klâsik güreşi de yapmak

Türkiye Güreş Federasyonu Lideri Musa Aydın, Kumluca, Kurtdere, Elmalı ve Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ni 1’er hafta yahut 10’ar gün ortayla yapmayı planladıklarını açıkladı.

Bu yıl 3-4-5 Temmuz’da 659.’su gerçekleştirilmesi planlanan Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri, korona virüs sebebiyle ileri bir tarihe ertelendi. Türkiye Güreş Federasyonu Lideri Musa Aydın da bahisle ilgili açıklamalarda bulundu.

“3-5 TEMMUZ TARİHLERİ ÇOK ERKEN”
Korona virüsün dünyayı tehdit altına aldığını ve birçok tertibin bu durumdan olumsuz etkilendiğini lisana getiren Aydın, “Sadece Yağlı Güreş’te değil tüm alanlarda ziyan oldu. Lakin Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu vizyon, Sıhhat Bakanımız ve Bilim Şurası’nın üstün uğraşları, Gençlik ve Spor Bakanımızın üstün çabaları, İç İşleri Bakanımızın alınan önlemleri uygulamasındaki başarısı, Bakanlar Heyeti’nin üstün uğraşları, 82 milyon Türk milletinin el birliğiyle bütün kurallara uyarak korona virüs pandemisini denetim altına almış bulunmaktayız. Fakat 3-5 Temmuz tarihleri çok erken. Olağanlaşma sürecine yeni başladığımız için o tarihlerde bu Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin yapılmasının mümkün olamayacağını gördük. Ondan ötürü 3 Temmuz, Kırkpınar’ın başladığı günde Edirne Belediye Liderimiz, Kırkpınar Ağamız ve Yağlı Güreş Düzenleyen Kentler Birliği Liderimiz ile Edirne’de bir toplantı yapma kararını aldık. Süreci gözlemleyeceğiz. İnşallah süreç daha da düzgüne hakikat gidecek ve 1 ay içerisinde bu sürecin biteceğine inanıyoruz. O bittikten sonra 3 Temmuz’da tarih konusunda rahat bir karar verme durumuna geleceğiz. Yeniden Sıhhat Bakanlığı, Bilim Şurası ile Gençlik ve Spor Bakanlığımızın talimatları doğrultusunda kararları vereceğiz” sözlerini kullandı.

“AMACIMIZ 4 TANE KLASİK GÜREŞİN 4’ÜNÜ DE YAPMAK”
“Amacımız 4 tane klâsik güreşin 4’ünün de yapılması” diyen Lider Musa Aydın, şöyle devam etti:
“Çünkü bunlar pehlivanlar için çok kıymetli, uzunluk atlama var. Kumluca, Kurtdere, Elmalı ve Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ni 1’er hafta yahut 10’ar gün ortayla yapmayı planlıyoruz. Kimsenin hakkının yenmemesi için, herkesin bir üst boya çıkma durumu olduğu için bu türlü bir imkanı kaçırmamaları ismine dört güreşin de yapılması taraftarıyız. Lakin sıhhat bizim için kıymetli. O anki kurallara nazaran gerekli açıklamayı yapacağız.”

“BUGÜNDEN YARINI GÖRMEK ZOR”
Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin yapılacağı tarihe ait alternatif bir tarih belirleyip, belirlemedikleri tarafında gelen bir soruyu ise Musa Aydın, “Bugünden yarını görmek sıkıntı. Geçen sene Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ni yaptık, bu sene bu türlü korona virüsle karşı karşıya kalacağımızı hiç düşünmedik. Dünya hazırlıksız biçimde yakalandı. Her alanda bütün güçlü ülkeleri de etkiledi. Şükürler olsun ülke olarak başarılı bir imtihan geçirdik. Avrupa’nın birçok ülkesine hatta Amerika’ya tıbbi gereç yardımında bulunduk. Bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak bu durumdan çok gururluyum. Ben başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere tüm bakanlarımıza teşekkür ediyorum. Natürel virüs denetim altına alındı demek bitti demek değildir. Önlemi elden bırakmamız, kurallara uymamız lazım. İnşallah kısa müddette olağan periyoda kavuşacağız diyorum” diye yanıt verdi.

Yorum bırakın