Kırkpınar gelecek yıl 29 Haziran’da başlayacak

Edirne’de geçen hafta 658’incisi yapılan Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri gelecek yıl 29 Haziran – 5 Temmuz 2020 tarihleri ortasında gerçekleştirilecek.

Edirne Belediye Başkanlığı’nın tertibiyle 2020 yılında gerçekleştirilecek olan 659’uncu Kırkpınar Yağlı Güreşleri Şenliği’nin tarihi belirli oldu. Edirne Belediye Encümeni’nin aldığı karar doğrultusunda 659’uncu Kırkpınar Yağlı Güreşleri Şenliği 29 Haziran – 5 Temmuz 2020 tarihleri ortasında düzenlenecek.

Edirne Belediye Lideri Recep Gürkan, dünyanın en eski tertiplerinden biri olan; UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Kırkpınar Yağlı Güreşleri Şenliği’nin 659’uncusunu 29 Haziran – 5 Temmuz 2020 tarihleri ortasında gerçekleştireceklerini söyledi.
2010 yılında UNESCO’nun, ‘İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’ne dahil edilen Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin Türk kültürünün en kıymetli kesimi; geçmişten bugüne taşınan en büyük maneviyatı, en büyük bedeli olduğuna dikkat çeken Gürkan, “658’inci Kırkpınar’ı başarılı bir halde tamamladık. Her yıl olduğu üzere bu yıl da Kırkpınar’ın çabucak akabinde Güreş Federasyonu başta olmak üzere ilgili kurumlarla da görüşerek önümüzdeki yılın planlamasını yapabilmek için 2020 yılında düzenlenecek olan 659’uncu Kırkpınar’ın tarihini belirledik” dedi.

Yorum bırakın