Kırkpınar başpehlivanları sonbahardan ümitli!

Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri başpehlivanları, yeni tip corona virüsü (Covid-19) salgını nedeniyle konutlarında idman yaparak form tutuyor. Başpehlivanların büyük çoğunluğu, Kırkpınar’ın sonbaharda yapılabileceği umudunu taşıyor. Kırkpınar başpehlivanlarından Recep Kara, Mehmet Yeşil Yeşil, Şaban Yılmaz ve Serhat Balcı, yaşanan sürece ait açıklamada bulundu.

2004, 2007, 2008, 2016 yılları Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Başpehlivanı Ordulu Recep Kara, dünyadaki corona virüsü salgını nedeniyle herkes üzere konutta izole olarak önlem aldığını söyledi.

“Çayırın beyefendisi” diye anılan Kara, süreci tüm faal sportmenler üzere meskeninde basketbolcu oğlu Muhammet Emin Kara ile idman yaparak, güreş tutarak geçirdiğini tabir etti.

Kırkpınar’ın yapılıp yapılmayacağının şimdi belirli olmadığını anlatan Kara, “Bu mevzuda çok fazla soru alıyorum. Tokyo’da düzenlenecek 2020 Olimpiyatları, 1870’lerde başlayan İngiltere Wimbledon Tenis Turnuvası ertelendi. Bizim savaşlarda dahi ertelenmemiş 6,5 asırlık Kırkpınar geleneğimiz var. Lakin önümüzde ölümcül bir virüsle savaş da var. Güreş direkt temas demektir. Şahsi olarak Kırkpınar’ın ertelenmesi gerektiği kanaatindeyim” diye konuştu.

Kara, güreşlerin, Bilim Konseyinin da açıklayacağı bilgiler ışığında ortada bir risk olmaması durumunda sonbaharda yapılabileceğini düşündüğünü kaydetti.

MEHMET YEŞİL: YAĞLI GÜREŞ BİR TEMAS SPORU

Altın puan ustası olarak tanınan ve 2009 ile 2010 yılları Kırkpınar Başpehlivanı olan Mehmet Yeşil Yeşil, virüs münasebetiyle birçok spor tertibi üzere güreş döneminin da başlayamadığını belirtti.

Toplumsal izolasyon nedeniyle sonlu çalışmalar yapabildiklerini aktaran Yeşil Yeşil, “Yağlı güreş bir temas sporu. Toplumsal izolasyonu koruduğumuz için idmanlarımız muhakkak çerçevede oluyor. Hazırlıklarımızı sürdürüyoruz. Kırkpınar’da atmosfer çok farklı. Bu kurallar güç üzere görünüyor. Gönül ister ki vaktinde yapılsın. Fakat pehlivanlara da çalışmaları, hazırlanmaları için vakit tanınmalı” tabirlerini kullandı.

YILMAZ: KIRKPINAR İÇİN NET BİR TARİH VERİLMİYOR

Meskeninin balkonunda yaptığı idmanlarla form tutmaya çalışan 2005 yılı başpehlivanı Şaban Yılmaz, tüm dünyanın kısa müddette virüs belasından kurtulmasını temenni etti.

Kırkpınar’a tam manasıyla hazırlanamadıklarını lisana getiren “Peşrev ustası” Şaban Yılmaz, şöyle konuştu:

Sıkıntı koşullarda idmanlarımızı sürdürüyoruz. Olimpiyatımız olan Kırkpınar’a çok verimli, yüzde yüz hazırlanamıyoruz. Konutlarımızda lastik, dambıl üzere gereçlerle formda kalmaya çalışıyoruz. Kispet giyemiyoruz, yağlı idman yapamıyoruz. Kırkpınar için net bir tarih verilmiyor. Bence bu net ortaya konmalı.

BALCI: EN MAKÛS İHTİMALLE SONBAHARDA YAPILACAĞINA İNANIYORUZ

Güreş Ulusal Ekibi kaptanlarından Samsunlu başpehlivan Serhat Balcı, Kırkpınar’la ilgili net bir erteleme kararı olmadığı için idmanlarını sürdürdüğünü lisana getirdi.

Sürecin en kısa müddette sağlıklı bir formda atlatılması temennisinde bulunan Balcı, “İnşallah Kırkpınar tarihinde yapılır ve dönem güreşleri başlar. Elbette evvel sıhhat. Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin en makûs ihtimalle sonbaharda yapılacağına inanıyoruz. Buna nazaran hazırlıklarımızı sürdürüyoruz” halinde konuştu.

Yorum bırakın