Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim: Bu sene güreşlerin yapılması lazım

Seyfettin Selim, “Bizim pehlivanlarımızda şu ana kadar bir tane virüs bulaşan yok. Gereken önlemleri alırız. Seyirci için arayı de ayarlayarak bu işi yaparız. Bu sene Kırkpınar’ın yapılması lazım. Bu kadar korkulacak, büyütülecek bir şey yok. Natürel ki önlemlerin tamamını alacağız. Kırkpınar’ı yapmamak için hiçbir sebep yok. Ben istiyorum, pehlivanlar da istiyor. Son 10 yılın başpehlivanlarıyla görüştüm, hepsi güreşlerin yapılmasını istiyor.” diye konuştu.

Mümkün bir erteleme halinde pehlivanların yaşının 1 yıl daha geçeceğini aktaran Selim, “Başpehlivan olacak adamların yaşları geçiyor. Alttan gelenler var, bir yılı boşa gitmesin. Kim seneye bu hastalığın olmayacağını söyleyebilir. Tahminen seneye bu hastalık bu türlü devam edecek. O vakit 1 sene daha mı erteleyelim.” tabirlerini kullandı.

“MİLLETİN BU HASTALIKTAN ÇIKMASI LAZIM”

Milletçe hastalık psikolojisinden çıkılması gerektiğini vurgulayan Seyfettin Selim, “Ben birebir vakitte 8-10 tane fabrikası olan bir iş adamıyım. Milletin bu hastalıktan çıkması lazım. Sabah yattın hastalık, akşam yattın hastalık. Televizyonlara bakıyorsun, herkes profesör olmuş. Biz buradan çıkıp ekonomimize, işimize bakacağız. Herkes işine, ekmeğine bakacak. Bu hastalığın 2 sene, 3 sene sürmeyeceği ne malum. Tahminen 4 sene sürecek. Ben tertiplerin yapılacağına inanıyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Olumsuz bir gelişmenin yaşanması durumundan da bahseden Selim, “Kötü bir şey olursa, hastalık sayısı yine artarsa yapamayız. Fakat şu gidişe bakarak, 1,5 ay evvel kimse durumun buraya geleceğini söylemiyordu. Bir ay sonra bu iş unutulur. Şimdiden unuttuk neredeyse. 1 ay sonra da unutacağız Allah’ın müsaadesiyle.” formunda konuştu.

“SAĞLIK BAKIMINDAN DÜNYADA 1 NUMARAYIZ”

Ülkenin sıhhat sistemine övgüde bulunan Seyfettin Selim, “Türkiye sağlam bir ülke. Sıhhat konusunda çok başarılıyız. Sıhhat bakımından dünyada 1 numarayız. Dünyada bizim kadar hastanesi olan, hekimi elini taşın altına sokan var mı? İtalya’da, İngiltere’de gördünüz. Hekimler kaygıdan hastanelerde yaşlıları bırakıp kaçtı. Türkiye’de o denli bir hekim var mı? Normalleşmemiz lazım. Moral olarak da bize çok güzel gelir. Önümüzdeki hafta maçlar oynanacak. Ondan sonra inanıyorum ki seyirci de alacaklar maçlara. Yaz da geldi. Allah’ın müsaadesiyle biz bunu atlatırız.” açıklamasında bulundu.

“AĞUSTOSUN BİRİNCİ HAFTASI BU İŞ KESİN OLUR”

Ağustos ayının birinci günlerinde Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ni gerçekleştirmek istediklerini söyleyen Selim, “Benim için uygun tarih 2-3 Ağustos. Ağustos ayında yüzde yüz yaparız üzere görüyorum. En büyük ümidimiz, salgının seyrinin bu türlü gitmesi. Daha yeni yeni olağana geçtik, 1 hafta olmadı. 1 hafta sonra da yeni olağanlaşmanın tesiri muhakkak olacak. Ağustosun birinci haftası bu iş kesin olur diye bakıyorum.” halinde görüş belirtti.

Pehlivanlara da bildiri gönderen Selim, “Çalışmalarına devam etsinler. Pehlivan askerdir, her gün hazır olsunlar. Ağustos diyoruz ancak tahminen temmuzun 15’inde olur. O yüzden her vakit hazır olmalılar.” diyerek kelamlarını tamamladı.

Yorum bırakın