Güreşte tarihi muvaffakiyet

Romanya’nın başşehri Bükreş’te yapılan Avrupa Güreş Şampiyonası’na Türkiye damgasını vurdu. 7 gün süren tertipte 6 altın, 2 gümüş ve 8 bronz olmak üzere toplam 16 kere kürsüye çıkan Ulusal Ekip, Avrupa şampiyonaları tarihinde en fazla madalya sayısına ulaşan takım oldu. Hür Güreş Ulusal Kadrosu, 10 sıkletin 7’sinde madalya kazanırken, 125 kilo finalinde tepeye çıkan Taha Akgül, 7. kere Avrupa şampiyonluğuna ulaştı. Süleyman Atlı ve Mustafa Kaya da birinci sefer Avrupa’da zafer kazandı. Grekoromen 130 kiloda da İstek Kayaalp, üst üste 8, toplamda ise 9. defa Avrupa’nın en düzgünü oldu. Hamza Yerlikaya’nın 8 şampiyonluğunu geriden bırakan İstek, Avrupa’da en çok altın madalya kazanan sportmen unvanını eline geçirdi. Atakan Yüksel de bu tertipte birinci sefer birincilik kürsüsüne çıktı.

Yasemin Adar coştu bir sefer
Bayan güreşinin Türkiye’deki öncülerinden olan Yasemin Adar, Romanya’da üst üste 4. defa Avrupa Şampiyonu oldu. Ülkemize güreşte altın madalyayı getiren birinci sportmen olan Yasemin, dünya şampiyonluğu da bulunan tek Türk unvanını taşıyor.

Taha’nın gözü Tokyo’da
Avrupa’da 7. sefer altın madalya kazanan Taha Akgül, gözünü olimpiyata dikti. Romanya’da grup olarak başarılı bir şampiyona çıkardıklarını belirten ulusal güreşçi, “Yükselişte olan bir grubumuz var. Çok kaliteli bir nesil. Mesleğimi şekillendirecek yer 2020 Olimpiyatları. Tokyo’da 29 yaşında olacağım. Burada ikinci olimpiyatı alırsam üçüncüye göz dikerim” tabirlerini kullandı.

Yorum bırakın