Dünya Güreş Şampiyonası’nda 108 güreşçi olimpiyat kotası aldı

Büyük sürprizlerin yaşandığı Dünya Şampiyonası’nda hür tarzda Rusya 5, Kazakistan 4; bayanlarda Japonya 5, Çin 4; grekoromende Rusya, İran ve Almanya 3’er kota ile dikkat çeken ülkeler oldu.

KOTA ALAMAYANLARIN BAHTI SÜRÜYOR

Kota alamayan ülkeler için ise her şey bitmiş değil. Kota alamayan güreşçiler 2 kıymetli turnuvada finale yükselip vize almak için uğraş edecek.
2020 yılında birinci olarak 19-22 Mart tarihlerinde 4 kıtada kalifikasyon turnuvaları yapılacak. Budapeşte’deki Avrupa Kıta Elemeleri’nde birinci 2 sırayı alanlar yani finale yükselenler Tokyo Olimpiyatları kotalarını alacak. İkinci ve son kota karşılaşmaları 30 Nisan – 3 Mayıs tarihlerinde Sofya’da yapılacak.
Tüm dünya ülkelerinin katılacağı küçük dünya şampiyonası niteliğindeki kalifikasyon turnuvasında da tekrar birinci 2’de yer alıp finale yükselenler Tokyo Olimpiyatları’na katılacak. Böylelikle her sıklette 16 güreşçi olimpiyatlarda gayret edecek.

KAZAKİSTAN’DA SÜRPRİZ SONUÇLAR ALINDI

Kazakistan’da düzenlenen Dünya Şampiyonası’nda kota almasına kesin gözüyle bakılan birçok olimpiyat, dünya ve Avrupa şampiyonu elleri boş döndü.

Grekoromende olimpiyat ve dünya şampiyonu 77 kg’de Rus Roman Vlasov, İstek Kayaalp’in rakiplerinden dünya şampiyonu Rus Semenov, 87 kg’de dünya şampiyonu Metehan Başar, Azerbaycanlı İslam Abbasov, Rus Aleksandr Komarov; bayanlarda 76 kg’de olimpiyat şampiyonu Kanadalı Erica Wiebe, dünya şampiyonu Yasemin Adar, Belaruslu Marzaliuk, Rus Bukina, 53 kg’de dünya şampiyonu Belaruslu Kaladniskaya, 68 kg’de Belaruslu Mamashuk, Letonyalı Anastasia Gregorgiyeva; hür tarzda 57 kg’de Azerbaycanlı Becerikli Amiraslanov, 65 kg’de olimpiyat şampiyonu Gürcü Vladimir Kinchashvili, 3 kere dünya şampiyonu olan Azerbaycanlı Hacı Aliyev, 74 kg’de 3 kere Avrupa şampiyonu Soner Demirtaş, Gürcü Kentchadze, 86 kg’de dünya şampiyonu ABD’li Taylor, 125 kg’de Rus Alan Kghuaev üzere kıymetli isimler olimpiyat kotası alamadı. Öbür yandan, 125 kg’de Suriyeli Khtaba kota alarak Taha Akgül’e Tokyo’da rakip olurken 86 kg’de Fatih Eedin’in şanssız bir formda kota alamadığı sıklette İsviçreli, Kolombiyalı ve San Marino’lu güreşçilerin kota alması sürpriz olarak değerlendirildi.

HANGİ ÜLKELER KAÇ KOTA ALDI?

Dünya Şampiyonası sonrasında 2020 Tokyo Olimpiyatları için en çok kotayı 9 kota ile Rusya aldı. Mesken sahibi ülke olan Kazakistan’ın 8 kota alması ise otoriteler tarafından bu şampiyonanın en büyük sürprizi olarak değerlendirildi. Olimpiyat kotası alan ülkeler ve aldıkları kota sayıları şöyle:
Rusya 9 , Japonya 8, Kazakistan 8, İran 5, Ukrayna 5, Almanya 5, Çin 5, Türkiye 4, Amerika Birleşik Devletleri 4, Gürcistan 4, Macaristan 4, Özbekistan 4, Hindistan 4, Polonya 3, İsveç 3, Sırbistan 3, Azerbaycan 2, Küba 2, Belarus 2, Ermenistan 2, Estonya 2, Kırgızistan 2, Moğolistan 2, K. Kore 2, Fransa 1, İtalya 1, Romanya 1, Bulgaristan 1, Yunanistan 1, İsviçre 1, Danimarka 1, Moldova 1, Makedonya 1, San Marino 1, Mısır 1, Suriye 1, Kolombiya 1, Nijerya 1.

Güreşte yeterli olan ülkelerden Kore, Finlandiya, Kanada ve Litvanya’nın olimpiyat kotası alamamış olması ise bu şampiyonada büyük sürprizlerin yaşandığını bir kere daha gözler önüne serdi.

Yorum bırakın