Bayan güreşçiler olimpiyatlarda madalya alarak tarih yazmak istiyor

Kazakistan’da 14-22 Eylül tarihlerinde düzenlenen Dünya Şampiyonası’nda 2020 Tokyo Olimpiyatları için kota alamayan Bayan Ulusal Güreş Ekibi, 2020 mart ve nisan aylarında yapılacak Avrupa ve dünya kalifikasyon turnuvalarında kota almak için çalışmalarına Niğde’nin Çamardı ilçesindeki Demirkazık Kamp Eğitim Merkezi’nde devam ediyor.

Ulusal Grup Teknik Yöneticisi Efraim Kahraman, AA muhabirine, 12 atletle temel hazırlık kampı yaptıklarını söyledi.

Dünya Şampiyonası’nda beklediklerini gerçekleştiremediklerini belirten Kahraman, “Bu ekip 4 yıldır muvaffakiyet üstüne muvaffakiyet elde etti. Beklentiler yüksekti ve durumumuz da çok uygundu. Lakin birtakım aksilikler yaşandı, son saniyelerde kaybettiğimiz kota maçlarımız oldu, bilhassa çeyrek final maçları. Bizim işimiz daha bitmedi. Çok başarılı bir kadroyuz.” diye konuştu.

Kahraman, ekipte Avrupa ve dünya şampiyonlarının bulunduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:

“Dünya güreşinde bayan güreşçilerimiz kelam sahibi. Maksadımız Tokyo Olimpiyatları’nda madalya almak. Fakat evvel oraya katılmamız lazım. Şu anda asıl amacımız kalifikasyon maçları. 19-21 Mart’ta Macaristan’da, Avrupa Kıtası kalifikasyon maçları olacak. Öncesinde 10-16 Şubat’ta Avrupa Şampiyonası var. Kalifikasyon bizim için daha kıymetli. Avrupa Şampiyonası’nda iki sefer ekip olarak üçüncü olduk. Yasemin Adar 4 sefer Avrupa şampiyonu oldu. Elif Jale Yeşilırmak Avrupa şampiyonumuz. Bunların yanı sıra Avrupa ikincileri, üçüncüleri ekibimizde mevcut. Şampiyonlarımız olduğundan ötürü beklentilerimiz daha çok. 2016 Rio Olimpiyatları’na 5 sıklette katıldık lakin madalya alamadık. Bizim şu andaki maksadımız öncelikle kotalarımızı alıp, 2020 Tokyo Olimpiyatları’nda bayan güreşinde rengi ne olursa olsun madalya kazanmak. Buna inanıyorum. Ekibimiz çok güzel. Ülkemizi, bayrağımızı en uygun biçimde temsil etmek için elimizden geleni yapacağız.”

BUSE TOSUN: “ARTIK DAHA DENEYİMLİYİZ VE İNANÇLIYIZ”

Geçen yılın 23 yaş altı dünya şampiyonu Buse Tosun da her vakit bayan güreşinde tarih yazan bir kadro olduklarını ve bunu tekrarlayacaklarına inandıklarını aktardı.

Gayelerinin her vakit en uygununu yapmak olduğunu vurgulayan Tosun, şöyle konuştu:

“Bizim bir maksadımız var, olimpiyat madalyası ve bunun için çalışıyoruz. Dünya Şampiyonası’nda mutlaka bizim bir yanlışımız oldu. Maçları son noktalara bırakmamamız gerektiğini öğrendik. Artık daha deneyimliyiz ve inançlıyız. Bu türlü bir şeylerin olması gerekiyordu ki tekrar bizi çok sıkı olimpiyat madalyasına bağlasın. Her atletin hayatında yenmek ve yenilmek vardır. Artık amacımız büyük, bunlara takılmayacağız. 2020 Tokyo Olimpiyatları’ndan 2016’daki üzere madalyasız dönmek istemiyoruz. 2016’da 5 kota aldık. Tecrübesizliğimizden, yaşımızın küçük olmasından yenildik. Ancak Tokyo’da bunu istemiyoruz. Orada bir tarih yazılsın istiyoruz. Nasıl büyükler, 23 yaş altı kategorilerinde Avrupa ve dünya şampiyonlarımız oldu, bayan güreş tarihinde de katiyen Tokyo’da madalya alabileceğimize inanıyorum.”

YASEMİN ADAR: “İNŞALLAH ÇOK BÜYÜK BAŞARILARA İMZA ATACAĞIZ”

Bayan güreşinde 4 Avrupa ve bir dünya şampiyonluğu bulunan ulusal sportmen Yasemin Adar ise çok hoş bir kamp devri geçirdiklerini ve kuvvet idmanları yaptıklarını anlattı.

Önlerinde Avrupa Şampiyonası, Avrupa ve dünya kalifikasyon turnuvalarının olduğunu aktaran Adar, şu sözleri kullandı:

“Hedefimiz 2020 Tokyo Olimpiyatları’na katılmak ve ülkemizi en düzgün halde temsil etmek. Bu vakte kadar elde edilmemiş bir madalyamız kaldı, o da olimpiyat madalyası. Önümüzde kısa müddette çok değerli karşılaşmalar var. Bunlara çok güzel formda hazırlanıyoruz. İnşallah çok büyük başarılara imza atacağız. 2016’dan itibaren bayan güreşi çok âlâ bir ivme kazandı. 2019 Dünya Şampiyonası’nda bir talihsizlik yaşadık, maalesef derece elde edemedik, olimpiyatlara gitme hakkını kazanamadık. Ancak 2020 yılında çok değerli kalifikasyonlarda eminim 6 sıkletin 5’i kota alacak. Olimpiyata gitmeye aday gösterilecek arkadaşlarım olacak. Onların içinde ben de olacağım. İnşallah 2020’de de tarih yazıp, tekrar bayan güreşinin başarısıyla övüneceğiz.”

Avrupa ve dünya üçüncülüğü bulunan Konutun Demirhan da olimpiyatlarda şimdi madalya kazanılmadığını anımsatarak, “Kadın güreşi her vakit birincileri başardı, tarih yazdı. İnanıyorum ki 2020 Tokyo Olimpiyatları’nda da birinci madalyamızı kazanacağız, hatta birden fazla madalya kazanmayı umuyoruz.” dedi.

Yorum bırakın