17 yaşındaki ulusal güreşçi Ümmühan Duran traktör lastiği taşıyarak şampiyonaya hazırlanıyor

Antalya’da yaşayan Ümmühan Duran, 6 yıl evvel idman izlerken güreşe başlamaya karar verdi. Anne ve babasının takviyesiyle güreş tutmaya başlayan Ümmühan, bugüne kadar çeşitli muvaffakiyetler elde etti. Minik Bayanlar Türkiye Şampiyonası’nda 2017 yılında ikincilik, birebir şampiyonada 2018 yılında üçüncülük elde eden Ümmühan, geçen yıl yapılan Yıldız Bayanlar Türkiye Şampiyonası’nda ikinci ve üçüncü, geçen yıl yapılan Yıldız Bayanlar Memleketler arası Zafer Turnuvası’nda beşinci oldu. Ümmühan geçen yıl Bulgaristan’da düzenlenen Yıldız Bayanlar Balkan Güreş Şampiyonası’nda da üçüncülük elde ederek muvaffakiyetlerini pekiştirdi. Üç de Antalya şampiyonluğu bulunan Ümmühan, son yapılan ulusal kadro kampına da davet edildi.

SERADA ÇALIŞIP AİLESİNE TAKVİYE OLUYOR
Gayesini Avrupa ve dünya şampiyonluğu olarak belirleyen Ümmühan Duran idmanlarını sürdürürken, boş vakitlerinde ise serada çalışarak ailesine yardımcı oluyor. Pandemi nedeniyle çalışmalarını tek başına yapan ve vakit zaman köyde akrabalarıyla güreş tutarak idmanlarını sürdüren Ümmühan, traktör tekerleği taşıyıp, kucakladığı koyunu havaya kaldırarak da antrenman yapıyor.

“HAYRAN KALDIM”
ASAT Spor’da mesleğine devam eden Ümmühan Duran, “Antrenmanlarıma devam ediyorum. En büyük maksadım Avrupa ve dünya şampiyonu olmak, Türk bayrağını dalgalandırmak. Daha evvel Kepez altyapısında yetiştim. Artık ASAT Spor ismine güreşiyorum. Antalya’da özel bir okulda okuyorum. Güreşe başlayalı 6 yıl oldu. Annem ve babam daima maddi ve manevi dayanak oluyor. Kepez Belediyesi’nde Meral hoca güreş idmanı yaptırıyordu. Onu izlemeye gitmiştim. Daha sonra bir bayanın nasıl güreş yapabileceğini bize gösterdi. Hayran kaldım. Ailemi götürdüm. Benim yapabileceğimi düşündüler, ben de başladım. Erkek kardeşimle birlikte idmanlara gidip geliyorum. Şu anda ulusal gruptayım. Yeni kamptan geldim. Balkan üçüncüsü oldum” dedi.

Serada anne ve babasına yardım eden Ümmühan Duran, “Serada birinci mahsulleri topluyoruz. Boş vakitlerimde burada aileme yardımcı oluyorum” diye konuştu.

Ulusal atletin 43 yaşındaki babası Süleyman Duran ise “Kızıma her türlü dayanağı veriyorum. Çalışıp çiftçilik yapıyoruz. Kızımın başarılı olmasını istiyorum” dedi.

37 yaşındaki anne Derya Duran da “Kızım güreşe başlayalı 6 yıl oldu. Meral hoca sayesinde güreşe başladı. Biz de sonuna kadar kızımızın arkasındayız” sözlerini kullandı.

Yorum bırakın